


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Dropout Voltage | 1.23 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4134
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10252
Ext.Price$0.10252
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10252 | $0.10252 |
| 10 | $0.05126 | $0.51260 |
| 50 | $0.04613 | $2.30650 |
| 100 | $0.04152 | $4.15200 |
| 500 | $0.03818 | $19.09000 |
| 1000 | $0.03511 | $35.11000 |
| 3000 | $0.03229 | $96.87000 |
| 5000 | $0.02969 | $148.45000 |
| 10000 | $0.02813 | $281.30000 |
